A Csattanó maszlag Datura stramonium) virága egyszerűen káprázatos!

A Csattanó maszlag Datura stramonium) virága egyszerűen káprázatos!

A némileg ismertebb gyilkos növények közé tartozik a maszlag (Datura stramonium), más nevein csattanó maszlag, vagy datura. A csattanó maszlagnak egyébként rokona a szintén mérgező angyaltrombita, sőt, ezt a két növényt régebben ugyanabba a nemzetségbe is sorolták, azonban az angyaltrombita saját nemzetséget kapott, újabban már a Brugmansia csoportba sorolják, ám ez a legtöbbünk számára jelentéktelen információ, az már sokkal érdekesebb, hogy mindkét durván toxikus növény a burgonya nem is olyan távoli rokonai. A maszlag minden része erősen mérgező, magjaiból már 20-30 szem is végzetes lehet, az orvostudományban viszont régóta ismert gyógyszer alapanyag, a növényből nyert kivonatokat többek közt asztma, köhögés, és a Parkinson-kór kezelésére használják. A csattanó maszlag fő mérge a szkopolamin, melynek túladagolása hallucinációkat, bénulást, és adott esetben halált is okozhat. A közép-amerikai származású csattanó maszlag nálunk ugyan nem honos, de megtalálható a természetben, és dísznövényként is kapható, megjelenése ugyanis roppant dekoratív, virágai nagyon látványosak, ráadásul bódító illatot árasztanak . Talán nem kell hangsúlyozni, hogy kisgyermekes háztartásokban még véletlenül se tartsunk csattanó maszlagot, de jobb, ha tinédzserek sem férnek hozzá.  Terebélyes növény. Levelei oválisak, öblösen fogazottak. Virága 2,5–4 cm hosszú, tölcsér formájú, fehér színű hegyes pártacimpákkal. Toktermése 4 kopáccsal nyílik, felálló, erősen tüskés. Apró (3–4 mm hosszú, 2 mm széles), vese alakú magvai sötétszürkések/feketék. T4-es gyomnövény, tehát a téli fagyokra érzékeny, a hideg időszakot mag formájában vészeli át és csak tavasz végén, 20-30 °C körüli hőmérsékleten csírázik. Nyár végére, ősz elejére hoz magot.

Hatóanyagai:Hatóanyagai tropánalkaloidok, köztük a hioszciamin és az atropin, továbbá szkopolamin, vitanolidok, hidroxi-kumarinok, flavonoidok. Felhasználása: Erősen mérgező. A gyógyászati, illetve halálos adag között sokszor alig van különbség; gyermekek számára akár 15 szem mag elfogyasztása is halálos lehet. Emiatt napjainkban az orvostudomány a leveleiből és terméseiből készült kivonatokat alig használja, csak pár alkalmazása maradt, például a Parkinson-kór, köhögés és asztma ellenszereként. Régóta ismert hallucinogén hatása miatt kábítószerként is használják (főleg tapasztalatlan, kockázatkereső fiatalok), azonban ez többnyire egy 4-24 óráig tartó, öntudatlan, delíriumszerű kellemetlen állapotot okoz, amely sok esetben kórházban végződik. A kipróbálók többsége soha többé nem fogyaszt belőle, mivel élvezeti értéke csekély (az élmény gyakran kellemetlen), és emellett nagy a halálos túladagolás veszélye.

Míg régebben a népgyógyászat gyakran alkalmazta ezt a gyógynövényt, ma már csak egyes gyógyszertári készítmények alkotóelemeként található meg, viszont még ilyen formában is egyre ritkábban használják és hasznosítják ezt a gyógynövényt. Napjainkban az olyan készítményekben lelhető fel ez a mérgező növény, amelyet a Parkinson-kór vagy az asztma ellenszereként állítanak elő. Éppen ezért nem ajánlatos a gyógynövénnyel otthoni körülmények között kísérletezgetni, mivel már kisebb adagban is súlyos mérgezést képes okozni. A tünetek közé sorolható a lázas állapot, a remegés, a szájszárazság, a pupillatágulás, illetve a heves szívdobogás. A szimptómák olyannyira felerősödhetnek, hogy egy idő után a beteg erős izgalmi állapotba is kerülhet, amely a beteget háborgó őrültté változtathatja. Nemhiába használták a régebbi korokban ezt a növényt bódításra és azzal a céllal, hogy a „páciens” tudatát megváltoztassák, átformálják. Ha valaki nagyobb adagot fogyaszt ebből a növényből, légzésleállással is számolnia kell, ami előbb-utóbb halálhoz vezethet. Tehát jó, ha megjegyezzük, hogy egy erősen mérgező növényről van szó, pedig a csattanó maszlag tölcsérformájú virágai csodaszépek. Sajnos sok kábítószerfüggő személy is kipróbálta már ezt a növényt bódító és hallucinációt okozó hatása miatt, de szinte minden esetben kórház, súlyos egészségkárosodás vagy halál lett a vége.

Címkék:
Tovább a blogra »