Hihetetlen rejtély a világból, amit a mai napig nem fejtettek meg Dzsingisz kán sírja!
A középkor óta titok lebeg Észak-Mongólia hegyei fölött: vajon hol található minden idők legnagyobb hódításának, Dzsingisz kánnak a sírja? Dzsingisz kán volt az, aki összekötötte Nyugatot és Távol-Keletet, és Nagy Sándorénál négyszer nagyobb birodalmat hívott létre. Minden jel egy szent hegyre mutat, amelyet 800 éve tilos megközelíteni. A Dzsingisz kán életéhez köthető folyók mind a Burhan Haldun-hegy környékén erednek. A mongol néphagyomány szerint a holtakat a születési helyük közelébe temetik. Szakértők egy csapata eljutott erre a kegyhelyre, hogy különleges tudományos nyomozást végezzen. A megváltozott régészeti gyakorlat és az új technikák ma lehetővé teszik Dzsingisz kán sírhelyének pontos lokalizálását anélkül, hogy egyetlen csákányütést is kellene tenni. Egyhamar nem várható, hogy megtalálják a Mongol Birodalom alapítójának, a gyakorlatilag a fél világot térdre kényszerítő Dzsingisz kánnak a sírját, de próbálkozásokban nincs hiány. A sokak szerint eleve kudarcra ítélt nagy versenyfutás miatt még mindig kevés szó esik “műve” folytatójának, Ögödej nagykánnak a sikereiről, holott – állítják történészek – nélküle a mai Mongólia sem létezne.
![](https://mult-kor.hu/image/article/main/.630x1260/39630.jpg?lavid=139321)
Egy fallal körülvett temetkezési hely felfedezése, mely több, mint hatvan eddig fel nem nyitott koporsót rejt, biztató jele annak, hogy a folyamatban lévő expedíció megtalálja a hódító elrejtett sírhelyét, aki nagy titkolózás és mészárlás közepette szállt sírba 1227-ben.
Ohn Weeds, a Chicagói Egyetem történészprofesszora – akinek vezetésével amerikai és mongol kutatókból álló régészcsapat már egy éve kutatja a sztyeppéket – elmondta: “Izgalmas felfedezésről van szó, mert a sírhelyek ott helyezkednek el, ahol más fontos események is történtek az uralkodó életében.”Megkoronázása után a harcos szabadjára engedte a tűzfegyverek előtti kor egyik leghatékonyabb fegyveres erejét. Becslések szerint több mint hárommillió ember pusztult el, amikor a történelem legnagyobb összefüggő birodalma óriási áldozatok árán megszületett. Csúcspontjukon a mongolok a germánokat és a japánokat egyaránt fenyegették.A 65 éves kán váratlan halálát feltehetően azok a súlyos sérülések okozták, amelyeket kedvenc lováról leesve szerzett. Dzsingiszt sebtiben temették el tábornokai, akik mindent elkövettek, hogy elrejtsék a sírt.A temetési szertartáson részt vett 2000 embert egy előre erre a célra szervezett 800 katona egytől egyig lemészárolta, akiket aztán szintén megöltek, hogy biztosítsák a kán sírhelyének “tökéletes” nyugalmát.
A nagy kán utódai folytatták a világ meghódítását, Magyarországra is eljutottak. Kínában Dzsingisz kán unokája császár lett. Kubiláj kán, akit a kínaiak Ho Pilinek hívnak, megalapította a Jüan dinasztiát és Pekinget, az Északi Fővárost, mely ma is Kína fővárosa. Kínában van egy mongol autonóm tartomány, ahol szintén találtak egy sírt, mely szerintük Dzsingisz kán maradványait rejti.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: