Az élet szépségei

Ijesztő, halálos és nem mindennapi természeti jelenségek. Véres esők.

Ijesztő, halálos és nem mindennapi természeti jelenségek. Véres esők.

Már Plutarkhosz, ókori görög történetíró is beszélt véres esőről, amik szerinte a germán törzsekkel vívott, nagy, véres csaták után következtek be. Meg volt győződve arról, hogy a csatamező véres kipárolgásai festik be az esőcseppeket vérvörös színűre. 582-ben véres eső esett Párizsban. 1571-ben véres eső áztatta Hollandiát. A Francia Tudományos Akadémia is említést tett véres esőről. A tudományos „emlékirataiban” feljegyezte: „1669. március 17. Shatila kisvárosra, a Szajna partján, sűrű, ragadós, vérre hasonlító folyadék esett, aminek szúrós, kellemetlen szaga volt. Súlyos cseppek függtek a háztetőkön, falakon, ablakokon. – 1689-ben véres eső esett Velencében, 1744-ben pedig Genuaban. – 1813 kora tavaszán hirtelen véres eső áztatta végig a Nápolyi Királyságot. – 1819 november másodikán véres csapadék hullott Blankenbergre (Belgium). 1841. augusztus 17., Tennessee államban, a dohány ültetvényen dolgozó munkások nagyon elcsodálkoztak, amikor meghallották a dohányleveleken koppanó óriási esőcseppek hangját. Közelebbről megvizsgálva ámulva látták, hogy ezek a cseppek vérre hasonlítanak, és a fura esőcseppek egy még furcsább vörös felhőből esnek. 2001. július 25.-től szeptember 23.-ig,időnként vörös eső esett a Dél-Indiai, Kerala állam területén. Az egész partvonalon karmazsinvörös eső esett, rózsaszínűre festve a helyi lakosok ruháit, a fák leveleit, néhol piros felhőszakadássá nőtt. 2012. októberében Svédországban esett véres eső. Különös természeti jelenségnek lehettek tanúi a hétvégén Dél-Svédország területének lakói – a meteorológusok jósolta „Véres esőnek ”. A „véres eső” kifejezést nem kell szó szerint érteni. Tulajdonképpen ez közönséges esővíz, a Szahara vöröses homokjával keverve. A meteorológiai intézet szerint az ilyen csapadék az emberek egészségére teljesen ártalmatlan.

„Meg fogunk halni?” Tíz éve csapott le a nagy vihar!Öten haltak meg, ötszázan pedig megsérültek minden idők egyik legnagyobb magyarországi viharában, amely a tíz évvel ezelőtti augusztus 20-i tűzijáték alatt érte el Budapestet. Egy 12 éves kislányra és egy romániai férfire ráesett egy fa. Egy nő infarktust kapott, ketten pedig abba haltak bele, hogy csónakjukat felborította a vihar. Egy perc se telt el, és már egyáltalán nem látszódott a Gellérthegy. Ahogy elkezdett az eső is esni, mindenki futni kezdett
– mondta az Origónak akkor egy fiatal férfi, aki a pesti rakpartról szerette volna nézni a tűzijátékot. A Lánchídnál a híd alatti átjáróba menekültek az emberek, az Erzsébet híd pesti végén álló tömeg pedig a Kossuth Lajos utcán indult el. A Ferenciek terénél az aluljáró megtelt, oda sokan már hiába próbáltak lejutni– mondta egy másik férfi, aki az Erzsébet híd közeléből nézte volna a tűzijátékot. Eközbena belvárosi templom tetejéről tetőcserepeket sodort le a szél, de a budai Várban lévő Sándor-palotát és a mellette álló épületeket sem kímélte a vihar.A víz közben nagyon vert, és ide-oda taszigálta a hajónkat. A mellettünk levő hajó olyan közel volt, hogy hallottuk, ahogy hangosan, elcsukló hanggal imádkoznak az emberek. Olyan volt az egész, mint egy szeptember 11-i hangfelvétel. A Margit hídról lezúduló víz elvonulása után többen feküdtek a földön kisebb sérülésekkel. Valószínűleg éppen mentőre vártak.”Másnap délelőtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „azonnali, gyors és alapos” vizsgálatot rendelt el annak tisztázása érdekében, milyen időjárással kapcsolatos előrejelzések készültek, és lett volna-e lehetőség arra, hogy az eredeti forgatókönyvtől eltérjenek. Azt is bejelentették, hogy a vizsgálatot Szilvásy György kancelláriaminiszter vezeti. Félmillárdos viharkár! Eközben még másnap délre sem állt teljesen helyre a fővárosi közlekedés. Több troli rövidített útvonalon közlekedett, néhány villamosjáratot pedig buszok pótoltak egy-egy szakaszon. Az autósoknak sem volt könnyű, mert úttestre zuhant fákat kellett kerülgetniük. A leszakadt fatörzsek vezetékeket és villanyoszlopokat is megrongáltak. Az Országos Meteorológiai Szolgálat 19 óra 39 perckor e-mailben piros szintű riasztást küldött a katasztrófavédelemnek, de ezt csak 23 óra 30 perc körül olvasták el – mondta Szilvásy György, azt viszont nem tudta megmondani, miért nem látták idejében a levelet, amelyben ez állt: a közép-magyarországi régióban heves széllökésekkel kísért vihar várható.Arról is beszélt, hibáztak azok, akik nem olvasták el idejében a riasztást, de úgy látta, akkor már késő volt, mivel csak másfél óra volt a tűzijátékig. Egy egymilliós tömeg szétoszlatása ugyanakkor legalább 2–2,5 órát vesz igénybe.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!