Az élet szépségei

Milyen a csont ritkulás lehet-e segíteni rajta?

Milyen a csont ritkulás lehet-e segíteni rajta?

A csontritkulás egy gyakori betegség, amely a csontokat vékonyítja el, így valószínűbbé téve egy csonttörést. Egy csonttörés különböző egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a tartós fájdalom, görnyedt tartás vagy mozgási nehézségek. A csonttörés utáni helytelen rehabilitáció miatt is felléphetnek tartós mozgásszervi problémák. Sok ember tekintélyes mennyiségű csontot veszít az élete során. Nincsenek tünetek, amelyekből ezt látni lehetne. Szerencsére, gyógyszeres kezeléssel és helyes életmóddal megfelelően lehet kezelni a csontritkulást. Ha az egészséges életmódot kellően korán élete részévé teszi, megelőzheti a csontvesztést és ezzel csökkentheti egy csonttörés valószínűségét.  Kifejlett csontritkulás esetén érdemes reumatológus szakorvos tanácsát kérni olyan kezeléssel kapcsolatban, amely segíthet a csontok helyreállításában. Sajnos nem tudunk sokat ennek a betegségnek az okáról, csak annyit tudunk biztosan, hogyan fejlődik egy emberi élet során.  A test folyamatosan lebont és újraépít csontokat. Ezt átalakításnak nevezik.  Ahogy felnövünk, a test több csontot épít, mint amennyit lebont. Gyermekkorban a csontok folyamatosan nőnek és erősödnek.   A csonttömeg csúcsa – azaz, amikor a legtöbb csont van a testben -általában a harmincas éveink elején jön el. Az alábbi tényezők járulhatnak hozzá ahhoz, hogy nagyobb valószínűséggel kapjunk csontritkulást:

  • Családi kórtörténet. A betegség látszólag öröklődő. Ha az Ön édesanyjának volt csontritkulás miatti csípő- vagy gerinctörése, akkor nagyobb eséllyel kapja el a betegséget.
  • Nem. A nők négyszer nagyobb valószínűséggel kapnak csontritkulást.
  • Kor. Habár bárki kaphat csontritkulást, az esélyek a korral nőnek. Az 50 év feletti nők a legveszélyeztetettebbek. Minél idősebb, annál valószínűbb, hogy csonttörés is kialakul.
    • Hirtelen erős hátfájás (akár felül, nyakfájásként jelentkezve vagy alul derékfájás formájában)
    • Hátfájás, ami állás és járás közben rosszabb, fekve enyhébb
    • Hátfájás hajoláskor és csavarodáskor
    • Magasságcsökkenés
    • Görbe gerinc, felnőttkorban kialakuló gerincferdülésCsontszerkezet és testsúly. Alacsony és vékony nők esetében sokkal nagyobb a csontritkulás kialakulásának valószínűsége. Az 50 év feletti fogyás szintén úgy tűnik, hogy növeli a csípőcsonti törés kockázatát, amíg a testsúlynövekedés csökkenti azt.
      Kis csontú, vékony férfiak esetében is igaz, hogy nagyobb valószínűséggel kapják el a betegséget, mint zömökebb, nehezebb társaik.  Amennyiben rendszeresen gyógyszert szed (különösen, ha szteroidos készítményeket) vagy sokízületi gyulladásban szenved, szintén keressen fel reumatológus szakorvost, mint jobban veszélyeztetett egyén.  A gerinctörés a leggyakoribb sérülés a csontritkulásos betegeknél. Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, keressen fel reumatológus vagy fájdalomterapeuta szakorvost:    Az is előfordulhat, hogy a csontritkulás miatt több törése is van, amelyeket azonban nem vesz észre.

    A gerinc ilyen jellegű sérülése a belső szerveket is összenyomhatja. Ez nagyon komoly következménye a csontritkulásnak, mivel akár a belső szervek tartós károsodásához is vezethet.  Ugyancsak kerülje a túlzott alkohol és koffeinfogyasztást. Ezek az anyagok csökkentik a test kalciumfelszívó képességét.  Az ösztrogénszint megőrzéséért a menopauza után is – amely segít a csontritkulás kialakulásának csökkenésében – egyenek több növényi eredetű ösztrogént, mint a tofu, szójabab és egyéb szójatermékek.  Mindemellett nincs tudományos bizonyíték arra, hogy ezek az ételek megelőznék a csontritkulást.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!