Családon belüli erőszak!
Ez a fogalom bármilyen családi viszonyban előforduló erőszakot magában foglal, így sokkal szélesebb jelenség, mint a bántalmazás. Számos erőszakformát jelent:
- gyermekek elleni erőszak: elhanyagolás, fizikai, szóbeli, szexuális erőszak (incesztus)
- szülők elleni erőszak: verbális, fizikai, szexuális, gazdasági erőszak
- testvérek, ill. más rokonok közti erőszak hasonló formái
- házastársi vagy más párkapcsolati erőszak
Az utóbbinak két formája van: az egyik a “köznapi” erőszak, amikor párok közt veszekedés alakul ki, a viták ellenőrizhetetlenné válnak, jelentkezhet fizikai erőszak is, adott esetben akár többszöri verekedés (Gordon, 2001). A másik a bántalmazás, ahol általában a nők és gyermekek szisztematikus bántalmazó erőszak, megfélemlítés alatt állnak. A három alapvető bántalmazási forma a lelki, fizikai és szexuális erőszak. De még egy fontos formája van, a gazdasági erőszak. Természetesen ezeket nehezen lehet elkülöníteni egymástól, leggyakrabban együtt fordulnak elő, és a bántalmazó célja azonos velük: a partnere megfélemlítése és állandó bizonytalanságban tartása, annak elhitetése, hogy nem képes egyedül létezni, vagyis a függőségérzés megszilárdítása (Morvai, 1998). Lelki erőszak Ennek egyik leggyakoribb formája a “szavakkal való verés”. Két jól elkülöníthető stílus lehet jellemző: van olyan verbálisan mérgező partner, aki kegyetlen sértésekkel, nyilvánosan is megalázza párját, nem törődve érzéseivel; és van, aki gúnyos megjegyzésekkel, csúfnevekkel illeti, lekezelően bánik vele, a sértést gyakran humorral leplezve.
- a bántalmazottak kb. 4-szer hagyják el partnerüket, mielőtt sikerül új életet kezdeniük
- minden héten egy bántalmazott hal bele a partnere által okozott sérülésekbe,
- minden második halállal végződő erőszakos bűncselekmény “családi ügy”,
- a meggyilkolt bántalmazottak 65%-a saját otthonában válik áldozattá a bántalmazás áldozatainak 25%-a terhes bántalmazott,
- minden ötödik nőt rendszeresen ver vagy/és veréssel fenyeget a férje,
- az elvált nők 60%-a bántalmazott, ez az egyik leggyakoribb válóok
Bántalmazás a családban A bántalmazás folyamata és hatása A bántalmazás nem elszigetelt jelenségek sorozata, hanem egy olyan folyamat, melynek kezdete szinte észrevehetetlen. A leggyakoribb első lépés az elmagányosítás, elszigetelés, melyet először nehéz észrevenni, hiszen ami történik hasonlíthat a romantikus szerelem képéhez, a pár csak kettesben van, nem megy sehová. Az izolációt erősíti a bántalmazott önbizalmának fokozatos gyengítésével, melynek révén elérhető, hogy partnere úgy érezze, képtelen lenne önálló életre.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: