Kínok közt halt meg a világ legszebb nője Kleopátra!
Mérget vett be, vagy kígyóval maratta magát halálra? Nem tudjuk, mint ahogy azt sem, valóban olyan ragyogó szépség volt-e VII. Kleopátra, Egyiptom uralkodója.
Kleopátra máig a nőiesség, a báj, a szépség és a csábítás szimbóluma. A dúsgazdag Egyiptom királynője volt, elcsábította a kor két legnagyobb hatású férfiját, Iulius Caesart és Marcus Antoniust. Mégsem élt hosszú, teljes életet: akár meggyilkolták, akár magát ölte meg, kegyetlen halált halt Kr.e. 30. augusztus 12-én.
Csak szép és ravasz lehetett
Kezdjük azzal, hogy valóban szép volt-e Kleopátra? Szubjektív fogalomról van szó, ezért egyértelmű választ hiába várunk, és a források is ellentmondásosak. A korabeli ábrázolásoknak nem illik hinni, azok mind idealizált művek. Az egy-két évszázaddal későbbi római és görög források politikailag elfogultak, és nem is egységesek.
Míg Cassius Dio a legszebb nőnek írta le Kleopátrát, Plutarchos így fogalmazott: “Kleopátra szépsége önmagában nem volt olyan, amelynek párját nem lehetne találni, s nem is ezzel ejtette bámulatba azokat, akik látták” – idézi a Híres rómaiak című művet az Urbanlegends.hu. A királynő külső adottságait nyilván kidomborították a későbbi századok írói, művészei is.
Férfiközpontú világszemléletükben egy nő csakis kivételes szépséggel és ravaszsággal tehetett szert a királynőéhez hasonló befolyásra. Másfajta forrást jelentenek a korabeli pénzérmék, amelyeken Kleopátrát meglehetősen nagy orral ábrázolják, és e vonása a köztudatban is elterjedt. Utóbbi lehet a propaganda mesterének számító Augustus műve, előbbi pedig ugyancsak stilizálás: a nagy orr a hatalom szimbóluma, az uralkodó határozottságát, erejét jelenti.
Ugyancsak rejtély Kleopátra halála. Annyi biztos, hogy erőszakos halált halt. Caesar halála után Lepidus, Marcus Antonius és Caius Octavianus, a későbbi Augusztus császár megkötötte a második triumvirátust, amelyben megosztották egymás közt a birodalom irányítását. Persze sokáig közösködni egyik sem akart, Kr.e. 42-ben Lepidust győzte le és fosztotta meg a hatalmától a másik kettő, majd 31-ben Octavianus az actiumi csatában került Antonius fölé.
A vereség után a férfi Egyiptomba menekült, szeretője udvarába. Octavianus azonban utána ment, amikor seregei élén elérte Alexandriát, Antonius öngyilkos lett, pár nappal később pedig – a fogságot és megaláztatást elkerülendő – követte őt a halálba Kleopátra is. A kérdés csak az, hogyan?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: